+420 730 515 429 po-čt 7-15:30, pá 7-15:00

cs en
Kategorie

Klíšťová sezóna

TommiLand (https://www.tommiland.cz/)

S příchodem jara a teplého počasí opět přichází mezi nás nezvaní společníci. Mírné zimy, které se stávají v posledních letech v naší oblasti běžnými, nahrávají zvýšenému výskytu parazitů a bodavého hmyzu a spolu s brzkým příchodem jara i prodlužují výskytovou sezónu.

Klíšťata, komáři, muchničky či larvy much každý rok nakazí tisíce domácích mazlíčků nemocemi, jako jsou lymská borelióza, klíšťová encefalitida, babezióza, erhlichlióza, anaplazmóza a spoustou dalších. Mnoho nemocí může být při včasné diagnóze úspěšně léčeno, zároveň však mohou způsobit těžké poruchy zdraví a někdy i smrt.

Na parazity a hmyz všeobecně narazíme všude..doma, na zahradě, v lese i parku uprostřed města. Aktivita těchto miniaturních predátorů začíná již dva týdny po posledním sněhu a končí s příchodem další zimy. Již při teplotách přesahujících 5°C začínají být například klíšťata aktivní a nejčastěji se s nimi setkáme na prosluněných místech, kam je, stejně jako nás všechny, lákají vyšší teploty. Klíšťová sezóna má dva vrcholy a to začátek sezóny, kdy vyhládlá klíšťata útočí asi měsíc a půl s následujícím mírným ústupem a pokračující druhou vlnou, která končí až dostatečným ochlazením. Pokud Vás zajímá, jaké je aktuální riziko přisátí klíštětem, můžete sledovat předpověď klíšťové aktivity na stránkách Českého hydrometeorologického ústavu, kde se dozvíte, kolik procent klíšťat je na našem území právě aktivních.

Prevence je nejlepším způsobem, jak ochránit Vašeho psa či kočku před nebezpečím spojeným s výskytem parazitů a bodavého hmyzu. K tomu slouží velké množství prostředků ve formě sprejů, obojků či spot-onů, které působí nejenom antiparazitně, ale také repelentně.

Před použitím jakéhokoli antiparazitního přípravku si důkladně přečtěte příbalové informace a řiďte se pokyny pro dávkování a použití, ne všechny přípravky jsou vhodné pro psy i kočky. Nikdy nekombinujte různé druhy antiparazitik, aby nedošlo k předávkování Vašeho zvířete. Pokud si nejste jistí, informujte se u prodejce nebo Vašeho veterinárního lékaře o vhodnosti použití různých přípravků pro Vaše zvíře. Vždy dejte na rady odborníka a pamatujte, že více nemusí být vždy lépe.

Obojky:

Obojky jsou dlouhodobým a velice účinným řešením pro zabránění výskytu blech včetně jejich larev a účinně zabraňují přichycení klíštěte na tělo hostitele. Obojkem je třeba jednou za čas „cuknout“, aby se opětovně aktivovala účinná látka. Velkou výhodou obojku je jeho účinnost po dobu až osmi měsíců, ve kterých se nemusíte o ochranu svého domácího mazlíčka takřka vůbec starat. Obojky neztrácí svojí účinnost koupáním ani šamponováním.

 

Spot-ony:

Spot-ony jsou komfortním řešením jak pro Vás, tak pro Vašeho domácího mazlíčka. Aplikují se přímo na kůži v místě, které si zvíře nemůže olizovat, tedy mezi lopatky. Spot-ony jsou ochranou nejenom proti blechám a klíšťatům, ale také působí repelentně a to až po dobu osmi týdnů. Jejich velkou výhodou je přímá aplikace na tělo a to především pro zvířata pohybující se venku, která se s aplikovanou pipetou nikde nezachytí tak, jako například s obojkem. Pipeta neztrácí svojí účinnost koupáním, je však třeba vyhnout se použití šamponu, který látku z kůže vymývá.

 

Spreje:

Spreje jsou vhodné pro použití již v útlém věku zvířete, což poskytuje ochranu již od štěněčího věku. Spreje se používají k přímému postřiku na kůži a srst zvířete s účinností až čtyři týdny, po kterých je nutné aplikaci opakovat. Spreje neztrácí svou účinnost koupáním, je však třeba vyhnout se použití šamponu, který látku z kůže vymývá.

 

Šampony:

Antiparazitní šampony jsou kombinací výhod šamponové očisty a odstranění parazitů ze srsti. Po jejich použití je v mírném odstupu třeba vždy použít následnou ntiparazitní ochranu ve formě obojku, Spot-onu nebo spreje.

Pro fajn život mazlíčků

© 2021 Tommiland.cz, Všechna práva vyhrazena